En ung mors dødsfald

Skrevet 30.03.2018 13:45 under Arkiv

Kære venner,
 
Vi har i adskillige år haft kontakt med en lærer ved navn Joycelin, som var sidst i 30’erne.

Hun var gift og havde fået to børn. Desværre var manden hende utro, og levede sammen med andre kvinder. Han smittede hende med aids, og for to måneder siden døde hun.
 
Hun vidste, hvor det bar hen, og havde kun et ønske: Når hun døde, ville hun gerne, at hendes børn måtte komme ud på vores ”Kærlighedshjem”. Hun ønskede ikke, at de skulle vokse op hos deres far, da han aldrig havde vist interesse for dem. Det lovede vi denne fortvivlede mor, og nu bor de sammen med alle de an-dre børn. De går også på vores skole. Børnene befinder sig heldigvis godt på hjemmet, og er glade for at gå i skole. Men savnet efter deres mor fylder meget. Det er så synd for dem, at de skulle miste hende.
Vi håber, der er nogle, som har lyst til at støtte disse to børn med skolepenge. Hvis du ønsker at hjælpe, kan du henvende dig til os på mail for at få flere informationer.

 

 
 
Tabitha og Torkild

WP_Post Object
(
    [ID] => 5625
    [post_author] => 3
    [post_date] => 2025-03-10 19:02:11
    [post_date_gmt] => 2025-03-10 18:02:11
    [post_content] =>  Kære Venner,
så er vi hjemme igen efter en fantastisk tur sammen til Tanzania. Det kan du læse mere om i det vedhæftede nyhedsbrev. God læselyst.  


 
Kærlig hilsen
Mirjam og Per


 
 

Bjerres Mission
 



    [post_title] => Hjemme igen - Mirjam Bjerre
    [post_excerpt] => 
    [post_status] => publish
    [comment_status] => closed
    [ping_status] => open
    [post_password] => 
    [post_name] => hjemme-igen-mirjam-bjerre
    [to_ping] => 
    [pinged] => 
    [post_modified] => 2025-03-10 19:02:11
    [post_modified_gmt] => 2025-03-10 18:02:11
    [post_content_filtered] => 
    [post_parent] => 0
    [guid] => https://mission-tanzania.dk/?p=5625
    [menu_order] => 0
    [post_type] => post
    [post_mime_type] => 
    [comment_count] => 0
    [filter] => raw
)

Sidste nyt

Kære Venner,
så er vi hjemme igen efter en fantastisk tur sammen til Tanzania. Det kan du læse mere om i det vedhæftede nyhedsbrev. God læselyst.

Læs mere...

Kategorier

Arkiver